Spodek 92 video?

Co, gdzie i kiedy można "usłyszeć" o kapeli

Moderatorzy: Piotrek, Radek

asia

Spodek 92 video?

Postautor: asia » sob paź 14, 2017 10:28 am

Witam wszystkich mam pytanie czy orientujecie się może czy koncert że spodka w 92 roku był rejestrowany na video? Czy jest dostępne gdziekolwiek to nagranie? Bardzo dziękuję za pomoc.anka;*
GreenHorn

Re: Spodek 92 video?

Postautor: GreenHorn » pn paź 16, 2017 7:16 pm

Nie ma zapisu wideo, bynajmniej się nie spotkałem z nim i chyba takowego nie ma. Wyjątkiem może być krótki materiał telewizyjny zrealizowany na potrzebę reportażu, wzmianki telewizyjnej o tym wydarzeniu.
Do pierwszego wideo, pierwszej kasety w dorobku Dżem szykował się na swe 15-lecie, do którego z wiadomych przyczyn nie doszło...

Natomiast podczas tegorocznego "Zlotu Ryśka Riedla" (Chorzów, Leśniczówka). Widziałem pełny zapis utworu "Dzień, w którym pękło Niebo", który zespół wykonał podczas koncertu Urodzinowego rok później. Takie kiedyś pogłoski słyszałem odnośnie tego wideo. Nie wiem, czy dalej istnieje zakaz dodawania linków na forum, ale fragmenty nagrania można zobaczyć w filmie "Sie Macie Ludzie" oraz na YT.
"(...) skąd mamy wiedzieć, że nie jesteśmy bohaterami dzieła jakiegoś pisarza, przelotną myślą kogoś nudzącego się w autobusie albo źdźbłem w oku Boga, źdźbłem, od którego w tym oku pojawiły się łzy?" Stephen King
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » ndz lis 12, 2017 8:06 pm

Nie rozumiem, co jest w tej sytuacji "dziwne"? Przecież to są lata, gdzie nie każdy miał możliwość nagrania koncertu. Kamera była produktem naprawdę luksusowym. Trzeba dodać, że ten koncert był zapisem 13 Urodzin (Nawiasem mówiąc do teraz nie rozumiem dlaczego w pewnym konkursie organizowanym przez kapele nie uznano tego wydarzenia, jako punkt odpowiedzi, w pewnym konkursie).Czyli rocznica mało szczególna, nie okrągła. Sugeruję to fakt mniejszego zainteresowania mediów . Kolejnym argumentem jest zbyt częste goszczenie zespołu w katowickiej hali. Przykład? Nie wiem, w którym roku, ale była sytuacja, kiedy zespół po dużym koncercie urodzinowym w "Spodku" kilka miesięcy (czyli chwilę!) zespół znów zaprosił swoją publiczność do "Spodka" na tzw."poprawiny". I myśl kolejna, która mi przyszła do głowy, że zespół nie mógł przewidzieć, że ten koncert, dziś płyta stanie się kultowym wydawnictwem. Ciekawostka: bodajże Beno (lub Paweł, książki nie mam pod nosem) mieli obawy, czy aż 4 kasety i 2 płyty to za wiele. Rysiek schodził ze sceny z przeświadczeniem, że dał plamę.
"(...) skąd mamy wiedzieć, że nie jesteśmy bohaterami dzieła jakiegoś pisarza, przelotną myślą kogoś nudzącego się w autobusie albo źdźbłem w oku Boga, źdźbłem, od którego w tym oku pojawiły się łzy?" Stephen King
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » czw lis 16, 2017 6:49 pm

Podejrzewam, że to wynik nagranie "Pawia" wraz z kadrami koncertu Dżemu podczas Rawy '92, które można oglądać w filmie "Skazany na Bluesa". Nie jeden raz spotykałem się, kiedy osoby zaczynające przygodę z Dżemem sugeruję się, że to o ten właśnie koncert może chodzić, o jego zapis.

Wróć do „Dżem w mediach”