Dżem Akustycznie DVD propozycja

Opinie i rozważania na temat Dżemowych utworów

Moderatorzy: Piotrek, Radek

tomkez

Re: Dżem Akustycznie DVD propozycja

Postautor: tomkez » wt mar 12, 2013 8:35 pm

No właśnie moim zdaniem akurat fatalnie wypadają akurat te Jackowe utwory, które śpiewa czasami Maciek - Być albo mieć, 2 piwa. To Jackowe chrypienie jest tam nie do podrobienia i jedyne w swoim rodzaju.
boston

Postautor: boston » śr mar 13, 2013 6:53 am

Myślałam, że nic nie mam do powiedzenia w tym temacie ale zaczęłam czytać Wasze posty i......
pycia93 pisze:A tak w ogóle to czemu ten temat jest w dziale "Zapal świeczkę"? ;)

patpul pisze:Bo tu doskonale pasuje wątek dotyczący kolejnego odgrzewanego kotleta.

Dawno nikt mnie tak nie rozbawił! :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Robert_K

Postautor: Robert_K » śr mar 13, 2013 11:20 am

GreenHorn pisze:Rozmowa zeszła na inny tor. Nowa płyta studyjna? Nie jeden fan pewnie na nią czeka ? Dżem przed nagraniem "Muzy", żył chwilę pomysłem, by premierowe numery nagrać "live" (bodajże miał być to koncert w Łodzi). Ryzykowny muszę przyznać pomysł, ale w tempie pracy muzyków Dżemu wart uwagi. Bo sesja do "Muzy" była wynikiem "luki" w terminach koncertów, bodajże wypadła trasa po Stanach. Sami muzycy powtarzają, że przy ponad 100 koncertach rocznie ciężko znaleźć czas, by pobawić się jeszcze w studiu. W jednym wywiadzie Maciek wspominał, że Dżem pracuję w "podgrupach" nad nowymi utworami. Sądzę, że może nowa płyta w tym roku jeszcze się nie pojawi, ale nowe perełki owszem. A płyta "Akustycznie -live" ? Cóż jestem za pomysłem tego muzycznego projektu . Bo kto miał okazję posłuchać Dżemu w tych "szatkach" ten wie, że te "sztuki" mają niezwykły przekaz i magię ...

Tak sobie myśle że skoro Dżem nie ma czasu napisać nowej płytki to od czego są fani? Zmobilizujmy się! :D

A co do jakiejś Live to marzy mi się zapis Festiwalu Ryśka. No i nie zapominajmy że w przyszłym roku będzie 35 lecie zespołu :)
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » śr mar 13, 2013 12:46 pm

Robert_K pisze:A co do jakiejś Live to marzy mi się zapis Festiwalu Ryśka

Chyba jedyny live jaki by mnie zainteresował (pod warunkiem dobrej setlisty ze słodką i niewinnymi). Mam już trochę przesyt Dżemu chyba. Obejrzałem symfonicznie (na yt, bo nie kupię tego za brak oficjalnej reakcji na spartolone kanały) i niestety nie zażerało. W operze lepiej im szło. Wracając do tematy ja również chętniej posłuchałbym czegoś premierowego, ale dopracowanego konkretnie, nie tak jak ostatnio, że niby fajnie, ale jednak nie chce mi się do tej płyty wracać. Niech chłopaki zrobią sobie przerwę od koncertowania na jakiś czas i wejdą do studia na dłużej, aby zrobić i przede wszystkim świeżą płytę.
"Nothingman... Isn't it something...?"
Awatar użytkownika
Robert_K

Postautor: Robert_K » śr mar 13, 2013 2:17 pm

Jeśli Muza była robiona gdzieś w przerwach między koncertami to aż boje się pomyśleć co by mogło wyjść w trakcie dłuższego urlopu. Przecież Muza jest rewelacyjna.

No a co do seta z festiwalu to najlepiej jakby trwał ze 4 godziny :D
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » śr mar 13, 2013 4:35 pm

Robert_K pisze:Przecież Muza jest rewelacyjna.

No właśnie nie jest :). Szczególnie w warstwie tekstowej i wokalnej, a nawet brzmieniowo mogłaby być lepsza. Ale to już tylko moje zdanie.

Robert_K pisze:No a co do seta z festiwalu to najlepiej jakby trwał ze 4 godziny :D

Nie mam nic przeciwko :)
Awatar użytkownika
Robert_K

Postautor: Robert_K » czw mar 14, 2013 1:48 am

No jak nie? Spójrz na numery takie jak To wszystko co mam, Partyzant, Do przodu które jest genialne w swojej prostocie, Bujam się i Koniecznie.

To takie moje faworyty z tej płytki do których wracam praktycznie najczęściej. A co do brzmienia to te numery mogły by być delikatnie mocniejsze, takie podchodzące pod koncertowe wersje.
boston

Postautor: boston » czw mar 14, 2013 6:25 am

Robert_K pisze:Przecież Muza jest rewelacyjna.

Niestety nie zgadzam się z Tobą Robercie..... daleko "Muzie" do rewelacji :(
Sam napisałeś, że numery, które wymieniłeś mogłyby być np "mocniejsze".
Za to całkowicie się zgadzam z wyborem wymienionych przez Ciebie utworów. Wg mnie również są one najlepsze. :)

Co do DVD - to ja bym oczekiwała jedynie "Archiwa nr 2". Bo jestem przekonana, że istnieją jeszcze gdzieś pochowane po jakiś szufladach lub półkach zarejestrowane wydarzenia dżemowe z przed 1994 roku.
Żadne tam: symfonicznie, akustycznie - to wszystko już było! Przykro to napisać ale faktycznie kojarzy mi się to wszystko z odgrzewaniem starych kotletów...
Wydaje mi się, że (jak ktoś tu już o tym pisał wcześniej) muzycy powinni sobie zrobić dłuższą przerwę w koncertowaniu na rzecz napisania, stworzenia nowych rzeczy. Nie z przymusu, nie z przypadku bo zrobiła się luka czasowa... Z potrzeby serca.

Poza tym w 2014 roku będzie 35-lecie. I będzie pewnie DVD z tego (mam nadzieję) wydarzenia.

Wszystko to co napisałam to tylko moje subiektywne odczucia. Kocham Dżem i podejrzewam, że nic już tego nie zmieni. Może właśnie dlatego pragnęłabym aby jednak choć troszeczkę coś drgnęło. :lol:
bloodflower

Postautor: bloodflower » czw mar 14, 2013 8:55 am

Nie narzekajcie na Muzę. Pewnie, że niektóre utwory powinny brzmieć mocniej. Wg. mnie Strach. Ale od tego są koncerty. Na koncertach Dżemu utwory zmieniają się, są mocniejsze - innymi słowy ewoluują. Dlatego tak kochamy Ich koncerty :D . Przecież także z epoki Ryśkowej wiele utworów brzmi dzisiaj na koncertach mocniej, a przez to lepiej - vide Paw, Malowany Ptak, A jednak czegoś żal, Słodka, Mała Aleja Róż i wiele innych. Jakoś nikt nie zarzuca tym wersjom studyjnym lekkości. Muza jest płytą najrówniejszą obok Zemsty Nietoperzy. Tu nie ma, podobnie jak na Zemście, tak słabych utworów, które chce się przewijać przy słuchaniu. Tę płytę słucham od a do z. Oczywiście tęsknię za nową płytą studyjną. Może na 35 lecie ...?. DVD akustycznie ? Tak, ale po nowym materiale. Takie mam, i pewnie wielu ma, marzenia :D
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » czw mar 14, 2013 6:59 pm

Robert_K pisze:No jak nie? Spójrz na numery takie jak To wszystko co mam, Partyzant, Do przodu które jest genialne w swojej prostocie, Bujam się i Koniecznie.

Sorry, ale oprócz Partyzanta (a może Bujam się zamiast tego - sam już nie wiem) takie teksty mógł napisać 13latek. A To wszystko co mam, to już wręcz disco polo. Bez obrazy. To tylko moje zdanie. A i do Partyzanta mam zastrzeżenie, że na siłę Najemnik III.

bloodflower pisze:Tu nie ma, podobnie jak na Zemście, tak słabych utworów, które chce się przewijać przy słuchaniu.

Nie stawiaj tych płyt obok siebie proszę. No niestety większość przewijam z Muzy. Zresztą co ja gadam, ja w ogóle jej nie słucham. Słuchałem przez 2 tygodnie zaraz po premierze i potem już nigdy. Nie licząc koncertów. No i kilka razy odpaliłem na yt leci muza i za to, że żyje, bo te mi najbardziej pasują pod względem muzycznym. Oczywiście pod względem kompozycji płyta jest jak najbardziej dobra, położyły ją teksty, wokale i średnie brzmienie.

chojnac pisze:po ostatniej wtopie wydawniczej, której nikt nie przyjął na klatę, przeszła mi chęć posiadania każdej nowej płyty w dniu premiery.

Dokładnie tak samo mam.
Awatar użytkownika
Robert_K

Postautor: Robert_K » pt mar 15, 2013 1:49 am

Ty to Kikan taki forumowy maruda jesteś :D Ale szanuje twoje zdanie, każdy ma prawo do swojego na dany temat.
boston

Postautor: boston » pt mar 15, 2013 9:43 am

kikan pisze: A i do Partyzanta mam zastrzeżenie, że na siłę Najemnik III.

Oj,tam....nikt nie jest doskonały. :)

Robert_K pisze:Ty to Kikan taki forumowy maruda jesteś :D

Nie "maruda" tylko wymagający, szczery odbiorca. :roll:
bloodflower

Postautor: bloodflower » pt mar 15, 2013 10:21 am

Jak widać - co człowiek to inne gutsa, ale tak właśnie powinno być. Dla mnie Zemsta jest najlepszą płytą studyjną Dżemu, a zarazem najrówniejszą i w takim kontekście (równości) zestawiłem ją z Muzą. Choć nie wiadomo jaka byłaby Zemsta gdyby Zespół wówczas nagrał 12 utworów. Przy Muzie mógł Dżem pokusić się o 7 utworów np. jak przy Najemniku i Zemście, ale jakie byłyby utyskiwania. Najemnik ma 7 utworów w tym dwa - Kaczor i Harlej - które powodują, że nie jest to Wielka płyta, są na niej Perły ale płyta w całości Perłą nie jest. Mógł zatem Dżem na Muzie zamieścić mniej utworów - byłaby to wtedy Perła. A tak mamy dobrą płytę z dobrymi utworami i kilkoma Perłami. Nie ma tu wg mnie utworów niepotrzebnych. Płyta o niebo lepsza od 2004. Teksty ? Moim zdaniem również jedna z płyt Dżemu (okres Ryśkowy, Jackowy i Maćkowy) gdzie teksty zapadają w pamięci jako nie banalne. Banały - i to nie małe- zdarzały się również w okresie Ryśkowym - vide: Noc i rytm, czy choćby Czerwony jak cegła (utwór, którego nie lubiłem, nie lubię i lubił nie będę). Jednym słowem - apel do Dżemów - Panowie nagrajcie jeszcze parę płyt na poziomie Muzy, a będę Waszym jeszcze bardziej szczęśliwym fanem. Wracając do tematu wątka - jak już wyżej pisałem -płyta Akustycznie tak, ale po studyjnej. Ale Akustycznie przynajmniej na takim poziomie jaką nagrał skądinąd znany, dobrze rokujący młody artysta Maciej Balcar.

P.S.
Oczywiście Kikan i inni mogą też przyczepić się i napisać, że Szara mgła to skonsumowany związek z Czerwonego jak cegła (czy skonsumowany to nie wiadomo, ale ten ślad na pościeli ? ... :D - napewno nasz bohater dojrzał 8) ), czyli Czerwony jak cegła II. Można czepiać się do woli, ale Partyzanta porównać z Najemnikiem ??? Toż to dwa różne spojrzenia na problem wojny. Najemnik to wołanie pacyfisty (Najemnik II - tu patrzyłbym na tekst trochę szerzej i głebiej), a Partyzant, to jakże trafne pokazanie prawdy o wojnach prowadzonych przez współczesnych szeryfów (USA, UK itd.) niosących bezinteresowną pomoc, pokój i szczęście ludziom na terenach roponośnych, gdzie ci szeryfowie nie mają żadnych interesów :( tylko cel - uczynić tubylców szczęśliwymi. I ten szczęśliwy tubylec śpiewa nam jak jest mu fajnie...
bloodflower

Postautor: bloodflower » pt mar 15, 2013 3:41 pm

chojnac pisze:
bloodflower pisze:
[]
Choć nie wiadomo jaka byłaby Zemsta gdyby Zespół wówczas nagrał 12 utworów. Przy Muzie mógł Dżem pokusić się o 7 utworów np. jak przy Najemniku i Zemście, ale jakie byłyby utyskiwania.
[]

Sugerujesz, że kiedys zespoły nagrywały lepsze płyty bo na LP sie mieściło mniej muzy niz na CD? Trochę karkołomne.

Chojnac

Niczego nie sugeruję. Choć tak na logikę, to łatwiej jest wybrać i dopracować na sesji nagraniowej 7 dobrych utworów niż 12. Wracając do Najemnika, to jak wiemy z historii sesja ta zakończyła się taką a nie inną płytą, bo Rysiek tekstowo przyjechał goły :wink: (Taką a nie inną tzn. bardzo dobrą, ale gdyby nie dwie zapchaj dziury to mogłaby być genialna - jak poprzednie). Wracając do Muzy - tak, Muza to bardzo dobre, długie Dzieło. Dobrze zagrane i zaśpiewane. Na koncertach utwory z tej płyty brzmią jeszcze lepiej - i o to chodzi.

Wróć do „Twórczość”